Chcel som vydražiť grafiku na charitatívny účel

Jakub Macko, mladý študent, sa rozhodol pomôcť nám DOMA netradičnou formou. Ponúkol grafiku Čiernych dier s názvom Petržalka na dobročinnú dražbu. Výťažok z dražby venoval pre pomoc ľuďom v núdzi a do nášho rozpočtu DOMA tak poputovalo neuveriteľných... veď si prečítajte sami.

Odkiaľ si poznal našu organizáciu Doma u Kapucínov a prečo si sa ju rozhodol podporiť?

Najprv som vás nepoznal. Chcel som vydražiť grafiku na charitatívny účel. Pôvodne som chcel podporiť inú neziskovku. Poradil som sa ale s rodičmi a oni mi odporučili vás, keďže sú vašimi pravidelnými darcami. Takisto chodím na Gymnázium Matky Alexie, som v septime a kapucínov osobne poznám, tak som zbytočne nešpekuloval. Pozrel som si aj váš instagram, kde som videl, že peniažky sa vám zídu. Tak na základe toho všetkého som sa potom rozhodol.

Mňa zaujal aj projekt Čierne diery. Niečo som o tom počula, ale budem rada, ak mi povieš viac.

Slovensko je krajinou zabudnutých priemyselných pamiatok a na stránke www.ciernediery.sk tvoria články a sprístupňujú fotografie z týchto miest. Snažia sa nadchnúť ľudí pre históriu starých tovární, baní a stratených sídiel. Dokumentujú miesta, ktoré už možno ďalšie generácie neuvidia. Sú ich desiatky a miznú pred očami.

Okrem článkov a fotografií tvoria tiež umelecké grafiky na risografickej tlačiarni Risomat, v spolupráci s desiatkami slovenských dizajnérov a výtvarníkov. Vydávajú aj mapy, časopisy a knihy. Zisk z predaja venujú bežne na pomoc pamiatkam.

Páči sa mi, že oslovujú práve slovenských umelcov a spracovávajú zabudnuté pamiatky. Na grafikách však bývajú nielen zabudnuté pamiatky, ale aj iné zaujímavosti. Napríklad meteorologická stanica na Lomnickom štíte, Slovenský rozhlas, tatranská zubačka, tiež Petržalka, ktorú som venoval do dražby, ale aj ďalšie.

Čo je tiež zaujímavé, ich prvá kniha, ktorá sa trikrát tlačila, sa v súčasnosti v podstate nedá zohnať. Druhá kniha, ktorú vydali, sa tlačila iba raz, v priebehu jedného dňa sa predalo všetkých 850 kusov. Tuším už ani jednu z nich tlačiť znova nebudú.

Prečo sa rozhodli začať grafiky dražiť?

S celou myšlienkou draženia grafík aj kníh prišla tuším novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Venovala spomínanú prvú knihu do dražby a venovala to Vagusu a Depaulu. Jej sa ozvali ďalší dvaja darcovia, a takto sa postupne rozvinula táto myšlienka a darcovia to dávajú na svoje instagramové profily. Takýmto spôsobom sa vyzbieralo už okolo 30 000 €.

A keď v tejto situácii prišla potreba pomôcť, tak rozliční darcovia začali pomáhať. Bežne peniaze z predaja takýchto grafík Čierne diery venujú na pomoc pamiatkam. Teraz však vyzbierané peniažky z dražieb putujú na účely spojené s koronakrízou. Dražiteľ, resp. darca grafiky rozhoduje, kam konkrétne peniaze venuje.

Čo je na týchto grafikách tak vzácne?

Každá je od nejakého slovenského umelca. Robia sa v obmedzenom počte kusov. Tlačené sú na špeciálnej a risografickej tlačiarni Risomat, čo je stará technika tlačenia. Tlačí to tuším iba jednu alebo dve farby naraz. Ak chcú vytvoriť zmes farieb alebo nejakú farbu, ktorú nemajú, tak musia viackrát vkladať papier do tlačiarne a nie všetky farby do seba zapadnú. A tak na grafikách vznikajú niekedy rôzne nepresnosti.

Čierne diery spolupracujú s desiatkami slovenských dizajnérov a výtvarníkov. Tá moja je od Alici Kucharovič z Piešťan. Vytlačených dokopy je 50 kusov, no niektorých grafík je viac, pripadne menej. Na začiatku stoja 25 € a dajú sa kúpiť väčšinou v ich e-shope. Kedysi ich predávali aj na Dobrom trhu v Bratislave. To potom zrušili, lebo keď sa to predávalo na inom trhu v Trnave, tak tam stálo v rade asi 2 000 ľudí, aby si mohli grafiku kúpiť. Naraz sa dá kúpiť iba jedna. Ja som to kúpil zhruba pred polrokom priamo od autorky. Nestihol som ju ale ani zarámovať ani zavesiť 😊. Verím, že sa mi ešte naskytne príležitosť kúpiť si takúto grafiku.

Je skvelé, že si sa rozhodol dať výťažok na dobročinný účel. Ako vôbec prebiehala celá tá aukcia, keby to niekto zvažoval?

Ja som nad tým skutočne dlho neuvažoval. Dávalo mi zmysel, že sa tým dá vyzbierať pekná suma peniažkov na dobrý účel, navyše to urobili tak aj iní ľudia, tak som šiel do toho.

Dražba trvala dokopy asi deň. V nedeľu som sa ozval Čiernym dieram, že by som mal záujem vydražiť svoju grafiku. V tom čase mali viacerých darcov a v pondelok sa mi večer ozvali, že to môžeme dať vydražiť. Trvalo to do utorka večera. Keď som dal moju grafiku na Instagram a zdieľali to Čierne diery, hneď vyšla suma na cca 700 € a potom na druhý deň jeden darca ponúkol ešte o 10 € viac.

Vieš niečo o tej tvojej grafike povedať viac?

Petržalka sa menila na sídlisko panelových domov od roku 1973. Cieľom bolo postaviť na čo najmenšom území čo najviac bytov. Plány navrhli architekti z celého sveta, nakoniec sa však stavalo bez ohľadu na súťaž. Grafika je plná detailov, ktoré vznikli pri vrstvení farebných plôch. Niekde do seba sójové farby zapadli presne ako panely, niekde s chybami. Výrazné sú najmä farebné prechody na oblohe.

Jakub, veľká VĎAKA za tvoje rozhodnutie pretavené do skutkov.

Zhovárala sa

Angie


Podeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

K životu patria aj zmeny

Zmeny v tíme sociálnych pracovníkov.

Čítať viac

Kroky k novej práci

Rozbehli sme nový projekt.

Čítať viac