Polrok za nami

Milí naši priatelia, darcovia, partneri!

Aj vy často dostávate otázky „Ako sa máš?“, „Čo máš nové?“ Ak vás zaujíma naša odpoveď na ne, čítajte ďalej. Prinášame vám krátky sumár sociálnej práce Doma u Kapucínov v prvom polroku 2023. Udiali sa viaceré zmeny, tešíme sa z úspechov, ale učíme sa prijímať aj neúspechy.

V prvom rade sme rozšírili rady sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú na plný pracovný úväzok. K Baške sa prvého februára pridala Adriana a prvého júna k nám prišiel František. Klientom sa tak teraz venujú naši traja zamestnanci. František je zároveň aj novým koordinátorom dobrovoľníkov.

Naša organizácia sa stala súčasťou Komunitného plánu sociálnych služieb, ktorý pripravuje hlavné mesto Bratislava. Ide o stratégiu napĺňania potrieb obyvateľov hlavného mesta, ktorá by mala platiť nasledujúcich 7 rokov. Sme zaradení do pracovnej skupiny pre oblasť Ľudia bez domova, pretože naši klienti tiež patria do skupiny ľudí ohrozených stratou bývania. Okrem magistrátu sa stretávame s inými organizáciami, pracujúcimi v sociálnej oblasti, čo nám umožňuje vzájomne zdieľať skúsenosti, spoločne budovať sieť pomáhajúcich organizácii, a tým aj skvalitňovať našu prácu. Zapojili sme sa aj do sčítania ľudí bez domova, ktoré organizuje Magistrát. Aktívne sa stretávame a pripravujeme na hlavný sčítací večer, ktorý bude 16. októbra 2023.

Stretli sme sa s tímom z Depaul Slovensko, n. o., ktorý si pre nás pripravil „svetovú kaviareň“ (metóda workshopu), vďaka ktorej sme sa mohli venovať témam ako PR a fundraising, ľudské zdroje a sieťovanie. Tiež sme sa zúčastnili odbornej konferencie s názvom „Čo s vami, decká!?“, ktorú organizovala nezisková organizácia Mládež ulice.

Prihlásili sme sa do dotačného programu mesta Bratislava s projektom, ktorý je zameraný na prevenciu pred stratou bývania a na podporu ľudí žijúcich v neistom bývaní v zabezpečení si bývania s vyššou mierou udržateľnosti a dôstojnosti. Zapojili sme sa aj do Výzvy na predchádzanie sociálneho vylúčenia o poskytnutie dotácie, ktorú vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Žiaľ, dotáciu sme nezískali ani v jednej výzve.

No sme radi, že sme našim klientom mohli pomôcť vo viacerých oblastiach. – Teda okrem pravidelného sociálneho poradenstva a potravinovej podpory cez aktivitu „Stolček, prestri sa!“. – Klientku, ktorá dostala nájomné bývanie, sme podporili pri zabývaní základným vybavením (napr. hrnce, posteľná bielizeň, paplón, vankúše). Inému klientovi sme vymenili starú rozpadnutú posteľ za novú. Vďaka projektu „Pomôžme deťom“, ktorý organizuje drogéria DM v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou, sme mohli klientke s malým dieťaťom venovať poukazy na ročný nákup plienok (konkrétne 32 poukazov v hodnote 384 eur).

Pokračujeme v projekte „DuK podpora zamestnanosti“. Od jeho začiatku sa doň zapojilo 14 ľudí. Momentálne sú aktívni piati, ktorí vykonávajú dobrovoľnícku činnosť v Centre rodiny v Dúbravke alebo u nás. Niektorým sa už podarilo úspešne zamestnať, s inými stále hľadáme možnosti práce, ktoré by zohľadňovali ich zdravotný stav.

Rozbehli sme novú komunitnú aktivitu. Oslovili sme občianske združenie Kresťania v meste, ktoré organizuje pravidelné každotýždňové varenie polievky pre ľudí bez domova, či nepotrebujú pomoc. Ponuke sa potešili, a tak sme navštívili naše tri klientky, ktorým sme priblížili túto aktivitu. Všetky sa okamžite zapojili a už o pár dní prišli variť. Pripravili 40 litrov výbornej šošovicovej polievky a o týždeň to zas bola hrachová polievka. Keď sme sa ich pýtali, ako sa im páčilo prvé spoločné varenie, zhodli sa na dvoch veciach: že sú rady za spoločnosť, lebo prídu na iné myšlienky, a že ich teší, že robia dobrú vec a pomôžu ľuďom, ktorí majú ešte menej ako ony.

Čo viac dodať... Ďakujeme im aj vám všetkým, ktorí za nami stojíte, lebo vďaka vašej podpore a dôvere môžeme podávať pomocnú ruku druhým.

Podeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

ĎAKUJEME ZA VAŠE 2%

Čítať viac

Vianoce 2023

Prajeme vám...

Čítať viac