Zbierka trvanlivých potravín Stolček, prestri sa! pomáha už rok

(30. november 2015) - Presne pred rokom, 30. Novembra 2014, bratislavskí kapucíni prostredníctvom neziskovej organizácie Doma u kapucínov, začali so stálou zbierku trvanlivých potravín s názvom „Stolček, prestri sa!“ Vďaka množstvu darcov (priemerne 30 darcov mesačne, z toho mnohí pravidelne) mohli pomôcť potravinami vo viac než 80 domácnostiach, v ktorých žije spolu 270 ľudí. Celkovo kapucíni za rok rozdali 4500 kg potravín, okrem toho aj čistiace a pracie prostriedky, deky a detské plienky. O plynulé fungovanie zbierky sa stará skupina približne 25-tich aktívnych dobrovoľníkov. Do 38 domácností vozia potraviny opakovane.

Organizácia a realizovanie zbierky sa počas jej fungovania neustále vyvíja a profesionalizuje. Kontaktnou osobou pre jednotlivcov a rodiny v núdzi sa od septembra stal brat Branislav Fabo, kapucín. Ten zároveň spolupracuje s dobrovoľníkmi, ktorí pomáhajú s balením a rozvozom potravín.

Potraviny prijímajú kapucíni každý pracovný deň medzi 16,00-20,00 v priestore vrátnice kláštora na Župnom námestí v Bratislave. Po prebratí do skladu ich dobrovoľníci rozdelia do balíkov podľa potrieb jednotlivcov a rodín a v spolupráci s bratom Branislavom ich im aj odvezú. „Charakteristickým znakom týchto ľudí je núdza; buď spôsobená nezavinene, alebo hlboko zakorenená v nesprávnych zvykoch,“ hovorí brat Branislav. „Sú medzi nimi aj vzdelaní ľudia, ktorých zdravotný stav priviedol do totálnej závislosti na pomoci druhých. Inde by zas pomohla formácia ku správnemu rodinnému rozpočtu.“

Rok pomoci priniesol ešte ďalší efekt tohto projektu: vytvorila sa stabilná skupina darcov, ktorí pravidelne prinášajú na vrátnicu svoj príspevok vo forme trvanlivých potravín. Zbierku podporila aj nadácia Slovenskej sporiteľne sumou 1000 Eur zo zamestnaneckého grantu. Od septembra 2015 sa do spolupráce zapojili prostredníctvom rodičov, detí a zamestnancov aj tri materské školy v Bratislave – Materská škola bl. Zdenky Schelingovej v Záhorskej Bystrici, Cirkevná materská škola Gianny Berettovej Mollovej v bratislavskej Dúbravke a materská škola pri Spojenej škole sv. Vincenta de Paul v Ružinove.

Potravín je vďaka všetkým darcom dostatok. Zdravo rozvíjajúci sa projekt zápasí aj s inými typmi problémov: „Je to najmä nenaplnená túžba pomôcť ľuďom v podstate ich problému. Chápem, prečo naši bratia v Miláne či Krakove majú vlastnú lekáreň, bezplatných doktorov, psychologičku či sociálneho pracovníka, ktorý ľuďom pomáha nájsť prácu alebo ich učí robiť nákupy a organizovať rodinný rozpočet,“ objasňuje Branislav ďalšie oblasti, v ktorých je potrebná pomoc. „Toto je pre mňa asi najväčšou bolesťou, že prinesiem ľuďom potraviny, že nie sú hladní, ale je ešte ďaleko k tomu, aby sa postavili na vlastné nohy. Ak Boh dá, tak raz budeme vedieť pomôcť aj viac.“

Inšpirácia pre bratislavský Stolček, prestri sa! prišla zo Švajčiarska, kde táto zbierka funguje od roku 2009. Inicioval ju kapucín Martino Dotta, ktorý s pomocou dobrovoľníkov začal zhromažďovať predovšetkým potraviny pred uplynutím doby spotreby.

Podeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

ĎAKUJEME ZA VAŠE 2%

Čítať viac

Vianoce 2023

Prajeme vám...

Čítať viac