Milí priatelia, vitajte na stránke diela Doma u kapucínov

14.07.2014 - Sme na začiatku cesty, ktorá vedie od človeka k človeku. Púšťame sa do zdanlivo bláznivého diela, ktoré si vyžaduje veľa času, ešte viac peňazí a množstvo vnútorného nadšenia a viery, že sa to podarí. Na otázku, prečo to robíme, viem na samom počiatku odpovedať takto:

Mojou jedinou motiváciou je Kristus, ktorý ma pozýva milovať takou láskou, akou On miloval mňa. On predsa prišiel, aby slúžil! Svätý Otec František to vyjadril takto: „Kresťanská láska nie je tá, ktorú vidíme v telenovelách.“ Láska sa prejavuje v konkrétnej službe. Pre nás, bratov kapucínov, by služba chudobným mala znamenať žitie vlastnej identity v zmysle úplného zosobnenia charizmy. Nie je to len hlásanie evanjelia, ale aj jeho žitie v konkrétnej podobe tak, ako svojím životom svedčil aj sv. František. Osobné stretnutie s malomocným ho premenilo a dalo jasný smer v jeho živote - služba tým najbiednejším.

V jednom slávnom talianskom románe Promessi sposi (Snúbenci) Alessandro Manzoni píše: „Kapucíni sú ako more, ktoré prijíma vodu zovšadiaľ a vracia ju a rozdeľuje všetkým riekam späť. Toto je pre mňa identifikačný znak nás kapucínov – to, čo sme žili pred storočiami, to by sme chceli a mali žiť aj dnes.

Ďalší rozmer, ktorý vnímam, je akútna potreba pomoci ľuďom v núdzi. Už aj u nás sa rozvinuli viaceré aktivity na pomoc ľuďom v núdzi, prevažne sa však zameriavajú na podprahovú cieľovú skupinu - bezdomovcov. Veľmi málo aktivít sa sústreďuje na pomoc napríklad mnohopočetným rodinám, ktoré majú problém veľakrát prežiť od výplaty k výplate; potom sú tu chorí a osamelí ľudia; rozvedené ženy so svojimi deťmi; ľudia, ktorí stratili prácu a zo dňa na deň sa ocitli v núdzi. Ako odpovedať na túto výzvu? Nemôže to ostať len v rovine ľútosti, spolucítenia či výhovoriek „nemám čas, prostriedky alebo priestor“. Tu vidím požehnanie zo strany laikov, opúšťajúcich priestor, v ktorom sú len oni sami, aby sa otvorili pre službu tým, ktorých ani nepoznajú. Laici, ktorí sú si vedomí darov, ktoré im Kristus zveril a chcú týmito darmi slúžiť v akejkoľvek forme. Laici, ktorí už na túto výzvu odpovedali a sú rozhodnutí pomôcť. Takéto svedectvo služby môže pomôcť tým, ktorí už zachytili výzvu a možno len nevedia ako ju naplniť. Práve ich potrebujeme v našom diele.

Nech sa páči, vstúpte.

brat Miroslav Kulich, provinciál

Podeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

Veľká noc 2021

Posielame malé prianie.

Čítať viac

Vaše 2 % nám pomáhajú otvoriť dvere (k) tým, ktorí to potrebujú

Aj tento rok sa uchádzame o vašu podporu prostredníctvom darovania 2 %.

Čítať viac