Pomoc DOMA počas pandémie

Aj v neziskovej organizácii Doma u Kapucínov sme v rámci našej pomoci ľuďom v núdzi museli zareagovať na neľahkú situáciu ohľadom šírenia ochorenia COVID-19. Napriek tomu, že uprednostňujeme pomoc osobnou cestou – od človeka k človeku – v tejto situácii sme pristúpili k bezkontaktnej forme pomoci.

Trvanlivé potraviny, ktoré darcovia kvôli momentálne zavretému bratislavskému kláštoru a kostolu kapucínov nemôžu priniesť, nakupujeme vďaka finančným príspevkom dobrodincov.

Bežne balia potravinové balíky naši skvelí dobrovoľníci na začiatku každého mesiaca. Počas pandémie ich však balia bratia kapucíni, pretože potravinový sklad sa nachádza v ich dome. Nakúpené potraviny bratia dezinfikujú, zabalia a nechajú 24 hodín nedotknuté. Potom ich znova dezinfikujú. Do balíkov sa pridávajú aj ochranné rúška pre deti a dospelých, ktoré boli zabezpečené prostredníctvom spolupráce našich dobrovoľníčok s BDC (Bratislavské dobrovoľnícke centrum) a s projektom ktopomozeslovensku.sk, ale darovali nám ich aj anonymní darcovia. Informácie, ako chrániť seba aj ostaných pred nákazou a dezinfekcia darovaná od Úsmev ako dar boli tiež súčasťou aprílového balíka.

Naši dobrovoľníci následne zabezpečujú samotný rozvoz. Rozvoz prebieha tiež bez priameho kontaktu s ľudmi, ktorým pomáhame. Balík s potravinami vyloží dobrovoľník z auta a klient si ho prevezme tak, že navzájom s dobrovoľníkom nepríde do priameho kontaktu. Aj týmto spôsobom chceme klientov i nás chrániť pred rizikom nákazy.

Naši sociálni pracovníci sú s klientmi v telefonickom kontakte. Povzbudia, vypočujú, pomôžu s informáciami o možnostiach podpory v tejto dobe – či zo strany štátu alebo iných mimovládnych inštitúcií a organizácií. Zostávajú pri ľuďoch svojou ľudskosťou, svojím záujmom o človeka. Stoja pri tých, ktorí prišli o prácu, ktorí sa boria s chorobami, ktorí sa ocitli vo finančnej núdzi, ktorí sa boja, že prídu o bývanie a nevedia, ako bude zajtra.

Zostávame pri ľuďoch, lebo o tom je DOMA.

Ak chcete našich klientov podporiť, môžete tak urobiť cez: domaukapucinov.darujme.sk/551.

Našu činnosť môžete sledovať na:

www.domaukapucinov.sk

www.facebook.com/domaukapucinov/

www.instagram.com/domaukapucinov/

Mária Magurová

koordinátorka dobrovoľníkov
Podeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

Polrok za nami

O sociálnej práci a nielen o nej.

Čítať viac

Posilnenie našich radov

DOMA máme novinku.

Čítať viac