Stolček, prestri sa! Stála zbierka trvanlivých potravín

29.11.2014 - Na prvú adventnú nedeľu - 30. Novembra 2014, spúšťame nový projekt a vyhlasujeme stálu zbierku trvanlivých potravín. V priestoroch vrátnice budeme každý pracovný deň medzi 16,00 a 20,00 prijímať tieto trvanlivé potraviny: cestoviny, ryža, káva, čaj, kakao, múka, cukor, trvanlivé mlieko, olej a rôzne konzervy.

Následne ich v balíčkoch odovzdáme mnohodetným rodinám, dôchodcom či osamelým rodičom, hlavne tým, ktorí majú nedostatok.

Našim cieľom je vytvoriť pravidelnú pomoc, v ktorej budú prostredníctvom nás zahrnutí všetci ľudia dobrej vôle – tí, ktorí dokážu pri svojom bežnom nákupe prihodiť o kilo cukru alebo múky viac a priniesť ho k nám; tiež tí, ktorí vedia o rodine či osamelom človeku, ktorým by sa takáto pomoc zišla a dajú nám vedieť; a napokon tí, ktorí si po tieto potraviny k nám prídu a aspoň trochu im pomôžu prekonať náročné obdobie.

Obdobie adventu je časom plným rozmanitých ponúk a spôsobov, ako sa pripraviť na nastávajúce Vianoce. Môžeme si vybrať jednu, dve, prípadne ani jednu a ísť vlastnou cestou a nachádzať iný spôsob, ako deklarovať to, k čomu nás pozývajú tieto sviatky. V každom prípade však jednou z výziev tohto obdobia je najmä vytrvalosť a vernosť tomuto rozhodnutiu.

Prijmite preto naše pozvanie a preneste nadšenie adventu aj do januárových dní a ďalších mesiacov. Spoločne môžeme vytvoriť vždy prestretý stôl, kde bude dosť miesta a jedla pre tých, ktorí pociťujú nedostatok. Zároveň Vás pozývame mať otvorené oči a srdce pre svoje okolie – ak viete o niekom, komu by sa takáto forma pomoci zišla, dajte nám vedieť.

Inšpirácia na realizáciu projektu prišla zo zahraničia, kde v mestách Krakow a Miláno funguje už niekoľko rokov. Slovenský názov projektu je prekladom talianskeho „Tavolino magico“, názvu známej rozprávky Stolček, prestri sa, v ktorej traja bratia dostanú po službe čarovné dary – mešec, v ktorom sú vždy peniaze, obušok, ktorý vždy vyplatí nespravodlivých a stolček, ktorý je plný jedla pre všetkých ľudí.

V Druhom liste Korinťanom čítame, ako chcel apoštol Pavol sprostredkovať pomoc chudobnej Jeruzalemskej cirkvi. Oslovil Korinťanov, dávajúc im za príklad Macedónsku cirkev, ktorá napriek svojej chudobe prosila a túžila pomáhať. (2Kor8) Tak ako Pavol, aj my chceme vytvoriť most medzi tými, ktorí majú dostatok prostriedkov a tými, ktorým chýbajú.

Projekt Stolček, prestri sa je dlhodobý, začína sa na prvú adventnú nedeľu 30. Novembra 2014 a bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.

Bratia kapucíni

Podeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

Veľká noc 2021

Posielame malé prianie.

Čítať viac

Vaše 2 % nám pomáhajú otvoriť dvere (k) tým, ktorí to potrebujú

Aj tento rok sa uchádzame o vašu podporu prostredníctvom darovania 2 %.

Čítať viac